Протягом останніх двох років у Харкові загострилася ситуація із ДТП з участю тварин. На гарячій лінії громадської організації «Порятунок тварин Харків» розповідають: «близько 90% викликів – виклики про збитих тварин». За даними організації, автомобільні аварії є найчастішою причиною серйозних травм у тварин.
Як розповідає харківський приватний ветеринар Сергій Машталір, види ушкоджень у тварин можуть бути різні: від судом до серйозних переломів, через які тварини стають інвалідами. Ветеринар розповів, як можна допомогти постраждалій тварині у конкретних випадках:
• Перше, що потрібно зробити, – оглянути собаку / кота, визначити, чи не критичний стан (у разі критичного стану негайно везти до ветеринарної клініки).
• Якщо тварина має зовнішні тілесні ушкодження у вигляді перелому, тут два варіанти дії: у разі закритого перелому потрібно відвезти тваринку до ветеринарної клініки, обережно поклавши у транспортний засіб; у разі відкритого перелому можна обробити рану дезінфікуючим засобом, і після цього відвезти до клініки.
Як правильно обробляти рану на відкритому переломі? НЕ використовувати перекис водню. Чому, спитаєте ви? Ветеринар пояснює, що перекис дає сильну реакцію з місцем ураження. Якщо рана велика і глибока, тварина перебуватиме в сильному шоковому стані, і може навіть умерти від болю, що завдав препарат. Тому в таких випадках краще застосовувати антисептичні засоби з маленьким процентом діючої речовини (наприклад, хлоргексидин). Великою помилкою, відзначає ветеринар, є обробка ран зеленкою (розчином діамантового зеленого), що так само пече, коли реагує з місцем ураження. Так само, легким антисептиком, обробляються великі, глибокі рани, на кшталт порізів.
• Якщо ви знайшли тварину, у якої кровотеча, то перед тим, як відвезти її до ветеринарної клініки, можна зупинити кров. Якщо кров іде з голови, вона буде текти повільно, бо це венозна кровотеча. У такому разі накладається пов’язка. Але, за порадою ветеринара, якщо людина не вміє правильно її робити, то краще одразу везти тварину до професіонала. Невірні дії можуть ще більше нашкодити тварині. В такому разі потрібно просто прикласти шматок бинта з антисептиком до місця кровотечі і в такому положенні негайно везти собаку до ветеринарної клініки.
У разі артеріальної кровотечі першу допомогу потрібно надавати за тим принципом, що і людині. Перетягнути лапу (артеріальна кровотеча зазвичай іде з лапи) джгутом (гумовим або саморобним) вище місця крововтрати і негайно їхати до клініки.
Також у разі сильної кровотечі можна вколоти тварині етамзілат, якщо поруч є аптека. Цей препарат послаблює об’єм і тривалість крововтрати.
Ці поради допоможуть вам не розгубитися в подібних ситуаціях і якнайшвидше надати допомогу тварині.
Студентка 3 курсу відділення журналістики Ольга Ілюніна