Вода – найдивовижніша і найпоширеніша природна сполука – джерело життя на Землі. Вона є невід’ємною умовою існування, здоров’я і активної діяльності людини. Вода посідає особливе місце порівняно з іншими речовинами, відомими на Землі. Чим глибше вчені пізнавали воду, тим більше переконувалися в оригінальності її поведінки, у неймовірності її властивостей, у нових, ще не до кінця розкритих її структурних особливостях. Це єдина субстанція, яка зустрічається в природі у трьох формах: твердому, рідкому та у вигляді газу.
Щороку 22 березня проводиться всесвітній день водних ресурсів з метою привернення уваги до важливості доступу до прісної води, а також пропагування методів сталого використання прісноводних ресурсів.
Значення води в житті людини
Ми часто дивуємося безкрайому степу, безмежності лісів, величі гір – і забуваємо про те, що майже 71% поверхні нашої планети залито водою. Це моря й ріки, тихі озера й зовсім крихітні ставки. Вода – одна з найпоширеніших речовин у природі. На кожного мешканця нашої планети припадає більше 500 мільйонів кубічних метрів води. Такої кількості води вистачить на рік місту з населенням три мільйони людей. Вода перебуває в безперервному русі, вона весь час втрачається в процесі колообігу. Із поверхонь морів і океанів вона безперервно випаровується. Вода поглинає своїм верхнім шаром майже всю енергію сонячних променів, що потрапляють на неї і випаровуються. Унаслідок такого випаровування утворюються потужні потоки хмар, енергія яких у вічному колообігу сил природи перетворюється на дощі, струмочки, річки. Близько 70% атмосферної води повертається у вигляді опадів знову в океан, а решта випадає на суходолі. Важливим регулятором на суходолі є гірські льодовики. Льодовики – це головне джерело прісної води на планеті. Величезним резервуаром прісної води є болота.
Води багато. Запаси ж прісної води на Землі не такі вже й великі: приблизно 250 тисяч кубічних кілометрів води в озерах, 50 кубічних кілометрів – у річках. Найбільша її кількість льодовим щитом вкриває Антарктиду. Він містить близько 24 кубічних кілометрів замерзлої води. Уявімо собі, що сталося б, якби ця величезна брила розтала. Рівень води Світового океану піднявся б на сорок метрів. Під багатометровим шаром води опинилось би багато найбільших міст світу.
Льодовики, снігові шапки гір, озера й річки містять воду, яка пройшла крізь природний дистилятор. Якби промені сонця безперервно не випаровували з поверхні океану воду, якби її не переносили вітри, якби вона дощем, снігом і градом не падала на суходіл, давним-давно б висохли ріки, оголилися вершини гір. І тоді вся планета перетворилася б на мертву пустелю.
Стикаючись із водою в перший день свого життя, людина вже не може без неї. Вона – основний компонент живих організмів. Вода – найважливіший складник середовища нашого існування. Після повітря, вода другий за значенням компонент, необхідний для людського життя. На Землі не існує жодного живого організму, в якому немає води, навіть найпростішого. Відомо, що рослини на 80–99% складаються з води, тварини – на 60–75%, а місячний ембріон людини аж на 97%. Коли народжується дитина, то вода – це 75–80% від її загальної маси. У дорослої людини відсоткове співвідношення води щодо її загальної маси тіла – близько 65%, а в людей похилого віку – 55–60%.
Вода присутня у всіх тканинах нашого організму, хоча розподілена нерівномірно:
· мозок складається з води на 75%,
· серце – на 75%,
· легені – на 85%,
· печінка – на 86%,
· нирки – на 83%,
· м’язи – на 75%,
· кров – на 83%.
Вода як система
От бутильована вода. Практично вся – небезпечна. Вказаний термін придатності – рік, два, а то й п’ять. Але насправді вода довго зберігатися не може. Максимальний термін зберігання – місяць! Абсолютно чистої води у природі бути не може. Це треба розуміти, бо коли ми говоримо «вода», то повинні мати на увазі – це не просто вода. Це – система! Вона розчиняє все, в чому міститься. Інша річ, у якій кількості, та й мізерна доза не завжди безпечна. Вперше у водопровідній воді ще 20 років тому був виявлений діоксин. Причому концентрація у 100 разів більша, ніж у найжорсткіших нормативах, що були введені в Європі. А де він синтезується? На водогінних станціях. Навіть школяр, який займається хімією, може зрозуміти такий синтез. І те, що ми п’ємо, відбивається на психіці, оскільки діоксин вражає нервові клітини мозку.
Бутильовану воду, щоб вона якнайдовше зберігала прозорість, не цвіла, треба консервувати. Це зрозуміло. Консервант? Будь ласка — перший-ліпший антибіотик. Ви навіть не уявляєте, до якої міри це небезпечно. Антибіотики за дуже важких запальних процесів не можна вживати більш як 5 днів. Потім необхідно приймати препарати, що відновлюють мікрофлору. Та найважче – постійне хронічне отруєння, яке ви одержуєте з водою. Ми можемо виявити у бутлях одні компоненти, а завтра якась фірма туди щось іще додасть. Що ж до реклами структурованої води – та немає в принципі таких технологій.
Брудна вода
Мало хто в наші дні має сумніви, що вода, яку ми п’ємо і використовуємо в побуті, потребує додаткової очистки, звідки б вона не надходила – з колодязя, артезіанської свердловини або водопроводу. Комунальні стоки містять як хімічні, так і мікробіологічні забруднення і представляють серйозну небезпеку. Бактерії і віруси,які в них містяться, є причиною небезпечних захворювань: висипного тифу та паратифу, сальмонельозу, бактеріальної краснухи, ембріонів холери. Віруси, що викликають запалення слизової оболонки і кишкових захворювань, у ґрунтових водах присутні в трохи менших кількостях, ніж у поверхневих водах. Більшість цих відходів направляються прямо в ріки. Крім того, промислові пил і гази осідають безпосередньо або в поєднанні з атмосферними опадами і накопичуються на поверхні ґрунту, на рослинах, розчиняються і проникають всередину. Тому нікого, хто професійно займається очищенням води, не здивує вміст важких металів і радіоактивних сполук у колодязях, розташованих далеко від металургійних центрів – в Карпатах. Метали та їх сполуки проникають у тканини організму у вигляді водного розчину. Проникаюча здатність дуже висока: уражаються всі внутрішні органи і плід. Видалення з організму через кишечник, легені і нирки призводить до порушення діяльності цих органів. Накопичення в організмі наступних елементів приводить до: ураження нирок – ртуть, свинець, мідь; ураження печінки – цинк, кобальт, нікель; ураження капілярів – миш’як, вісмут, залізо, марганець; ураження серцевого м’яза – мідь, свинець, цинк, кадмій, ртуть, талій; виникнення ракових захворювань – кадмій, кобальт, нікель, миш’як, радіоактивні ізотопи.
В якій кількості в середньому потрібно вживати воду та чому?
Споживаючи воду, необхідно пам’ятати, що шкідливо не тільки недостатнє, а й надмірне питво. При різкому обмеженні кількості рідини, що вводиться в організм, зменшується виділення з сечею продуктів розпаду, з’являється спрага, погіршується самопочуття, знижується працездатність, інтенсивність процесів травлення. При зрушенні водно-сольового балансу в бік збільшення концентрації солей з’являється спрага і приводиться в дію система саморегуляції осмотичного тиску, який визначає проникність клітинних мембран,тобто швидкість переміщення через них усіх розчинених у воді речовин.
У мозку розташовані нервові клітини, надзвичайно чутливі до осмотичного тиску, і при його підвищенні вони викликають у організмі прагнення втамувати спрагу. Часто ми відчуваємо бажання попити не стільки тому, що в організмі не вистачає води, скільки через сигнали про те, що осмотичний тиск ще тільки може підвищитися. У тих випадках, коли ми вживаємо багато солоної і гострої їжі, виникає угамування спраги, і це призводить до відновлення водно-сольового балансу і осмотичного тиску. Здавалося б, усе в порядку. Але рідини в організмі виявляється занадто багато, і тоді від її надлишку страждають не тільки органи, які перекачують кров, але й обмін речовин. Людям, які борються з повнотою, не рекомендується пити під час їжі, оскільки їжа, розбавлена рідиною, стає кашоподібною, а в такому вигляді вона швидше залишає шлунок, з’являється відчуття голоду, що змушує порушувати дієту. Необхідно мати на увазі, що гарячі і теплі напої всмоктуються і втамовують спрагу швидше, ніж холодні. Якщо часто хочеться пити, наприклад, у спеку, краще випити трохи гарячого чаю, при тому зеленого. Не слід випивати багато рідини за один прийом: спрагу не вгамуєте, а більша частина випитого виведеться протягом двох годин. До того ж масивні навантаження рідиною викликають неприємні суб’єктивні відчуття. Але і різке обмеження води без особливих до того причин теж не бажано. Режими з підвищеним або зі зниженим вмістом рідини призначає лише лікар за медичними показниками.
Як правильно пити воду?
Необхідно зазначити, що для того, аби зберегти своє здоров’я і ясність розуму на довгі роки, необхідно пити багато води щодня. Якість цієї води, природно, має бути дуже високого рівня. Вода з-під крана – це та вода, яка здатна завдати непоправної шкоди організму. Також існують певні правила вживання води. Як потрібно пити воду? Щоранку необхідно випивати склянку води, оскільки вода нормалізує роботу кишківника і відновлює водний баланс організму. Якщо хочете відчути бадьорість вранці, пийте воду. Вода повинна бути кімнатної температури. Стакан води перед вживанням їжі сприяє більш ефективній роботі кишківника. Воду необхідно вживати не тільки вранці, але і протягом дня. Основні рекомендації дієтологів зводяться до наступного: пийте воду після сніданку, за 30 хвилин до обіду, через годину після обіду, до і після вечері. Вісім склянок води на день – це норма, яка знадобиться для підтримки здоров’я вашого організму.
Вода насправді дуже дивна речовина. Її, напевно, навіть можна назвати неслухняною речовиною. Вона не підкоряється багатьом фізико-хімічним закономірностям, які справедливі для інших сполук, тому що взаємодія її молекул надзвичайно велика, і потрібен особливо інтенсивний тепловий рух молекул, щоб перемогти додаткове притягання. Це призводить до такого несподіваного і різкого підвищення температур кипіння і плавлення. Цікаві зміни відбуваються у воді під впливом магнітного поля: вода змінює свої основні фізико-хімічні властивості, а саме густину, поверхневий натяг, електропровідність, особливо помітно змінюється розчинність основної маси солей. При такому великому значенні води для людини, вода повинна бути відповідної якості, якщо ж вода містить будь-які шкідливі речовини, то вони будуть неминуче поширені по всьому організму.
Лікування водою
Щоб підтримувати свої нормальні фізіологічні функції, наш організм кожні 24 години використовує і повертає в обіг приблизно 40 тисяч стаканів води. Він робить це кожен день протягом усього життя. У рамках цієї моделі водного обміну і процесу рециркуляції залежно від умов навколишнього середовища організму не вистачає від шести до десяти склянок води на день. Це відсутню кількість необхідно приймати щодня.
• Воду потрібно пити перед їжею. Оптимальний час – за 30 хвилин до прийому їжі. Це дозволить підготувати травний тракт, особливо тим, хто страждає на гастрит, дуоденітом, печію, виразку, коліт або іншими розладами травлення.
• Воду треба пити завжди, коли відчуваєте спрагу – навіть під час їжі.
• Воду треба пити через 2,5 години після їжі, щоб завершити процес травлення і усунути зневоднення, викликане розщепленням їжі.
• Воду потрібно пити вранці відразу після пробудження, щоб усунути зневоднення, викликане тривалим сном.
• Воду потрібно пити перед виконанням фізичних вправ, щоб створити запас вільної води для виділення поту.
Зробити свій внесок у вирішення глобальної проблеми дефіциту водних ресурсів може кожен бажаючий. Причому, крім очевидних кроків на кшталт встановлення лічильників та економії води в побуті, екологи пропонують і трохи менш тривіальні. Так, згідно з доповіддю Грінпіс, опублікованій напередодні Всесвітнього дня води, в результаті прання одягу в водойми потрапляють небезпечні токсичні речовини, які використовуються в текстильній промисловості. Врятувати водні ресурси планети від забруднення, успішно «проникаючого» навіть крізь системи очищення, може відмова виробників одягу від використання небезпечних сполук.
Без жодного перебільшення можна сказати, що високоякісна, чиста вода, що відповідає санітарно-гігієнічним та епідеміологічним вимогам, є однією з неодмінних умов збереження здоров’я людей. Але щоб вона приносила користь, її необхідно очистити від усяких шкідливих домішок. За останні роки погляд на воду змінився. Про неї все частіше стали говорити не тільки лікарі, а й біологи, інженери, будівельники, економісти, політичні діячі. Та й зрозуміло – бурхливий розвиток суспільного виробництва, зростання матеріального добробуту, культурного рівня населення постійно збільшують потребу у воді, змушують більш раціонально її використовувати.
Але рідко кожен із нас замислюється над тим, яку важливу роль вода відіграє в нашому житті. Так склалося, що людина приділяє багато часу зовнішності, сім’ї, роботі, але забуває, що вона істота, організм якої на 80% складається з води. Вода може як вилікувати, так і нашкодити здоров’ю, тому потрібно постійно контролювати її якість. Із впевненістю можна стверджувати, що кожна людина хоча б раз замислювався над питанням якості питної води. Практично щодня засоби масової інформації наголошують на тому, що не можна вживати водопровідну воду з-під крану без застосування фільтрів, не можна пити колодязну воду сирою і т.д. Вода супроводжує людину протягом усього дня, і тому її присутність є природною, звичною, а тому непомітною.
Для того, щоб добре себе почувати, людина повинна вживати тільки чисту якісну питну воду. Якісна питна вода не повинна мати шкідливих для людини речовин, і повинна містити корисні мінерали, які необхідні для нормальної життєдіяльності нашого організму. Очищення питної води може значно підвищити якість життя і позитивно вплинути на здоров’я людини.
Студентка 3 курсу відділення журналістики Павлова Марина