В Україні вже стало традицією проводити у закладах вищої освіти «Дні відкритих дверей», що уможливлюють надання абітурієнту максимум інформації про їхню діяльність, переваги факультетів, програми підготовки та особливості вступної компанії. Такі заходи проходять здебільшого восени або навесні, коли випускники шкіл, коледжів та ліцеїв остаточно визначаються зі своєю майбутньою професією.
Для Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна День відкритих дверей не є «рекламою», порівняно з іншими ЗВО, а швидше – «візитівкою» та святом зустрічі з абітурієнтами. Це обумовлюється тим, що він багато років залишається поза конкуренцією, оскільки відомий своєю славнозвісною історією, видатними вченими, науковими відкриттями та здобутками, відзнаками, якістю навчання, престижністю та розмаїттям професій. Так, до складу університету входить 21 факультет: біологічний; геології, географії, рекреації та туризму; екологічний; економічний; іноземних мов; історичний; комп’ютерних наук; медичний; математики і інформатики; міжнародних економічних відносин та туристичного бізнесу; психології; радіофізики, біомедичної електроніки та комп’ютерних систем; соціологічний; фізико-енергетичний; фізико-технічний; фізичний; філологічний; філософський; хімічний; юридичний, а також Каразінська школа бізнесу та Інститут післядипломної освіти та заочного (дистанційного) навчання. Харківський університет – єдиний в Україні, де навчалися та працювали три лауреати Нобелівської премії – біолог Ілля Мечников, економіст Семен Кузнець, фізик Лев Ландау. Також університет має розгалужену спортивну інфраструктуру: спортивний комплекс «Каразінський», тенісний клуб «Унікорт», спортивно-фехтувальний клуб «Уніфехт», спортивно – оздоровчий табір «Фігуровка».
День відкритих дверей в ХНУ проходить сьогодні переважно з профорієнтаційною метою. На таких заходах виступають зокрема й випускники Каразінського університету, які вже досягли кар’єрних висот в певній сфері, прославили свою спеціальність і мають наміри поділитись з присутніми секретами успіху. Останнім часом ця подія стала не просто презентацією університету, а справжнім святом, на якому можна отримати масу позитивних і незабутніх вражень, у тому чослі від концертної програми, яку готують студенти.
Так, все частіше оргкомітет вносить креативні ноти в цей захід: звичні зустрічі з керівництвом та представниками факультетів перетворюється на справжні квести, майстер-класи тощо. Останнім часом стало актуально створювати в університеті фотозони для абітурієнтів та проводити конкурси на краще опубліковане селфі, брифінги з представниками студентського самоврядування стосовно переваг навчання в університеті та студентського життя, екскурсії до музею історії університету, музею археології та Центральної наукової бібліотеки, фестивалі цікавих наукових експериментів (за місцем проведення презентацій факультетів), розігрувати сувенірну брендову продукцію в конкурсах на знання історії ХНУ імені В. Н. Каразіна.
По завершенні заходу абітурієнтів і їхніх батьків традиційно запрошують до актової зали для перегляду історичного відеофільму про університет.
Тож День відкритих дверей для нашого ЗВО є переважно візитівкою і святом знайомства з майбутніми студентами, адже, завітавши до нього вперше – відчуваєш, що саме тут пройдуть найкращі студентські роки і саме тут може здійснитися твоя заповітна мрія.
Як обрати свою спеціальність в університеті?
Вибір професії для кожної людини – надзвичайно важливе рішення, яке впливає на все її подальше життя.
В Україні досі багато родин перевіряють дитину на «здібності» в перший її день народження. Таке собі «гадання на кожусі» полягає в тому, що батьки перед дитиною розстеляють умовного «кожуха», а на нього розкладають різноманітні предмети: гроші, ключі, м’яч, музичні чи побутові інструменти, ювелірні вироби, прикраси тощо. Малечу саджають у центрі цього різноманіття і чекають на її перший вибір: до чого потягнеться, тим і буде займатись усе життя. Наскільки правдивими є такі родинні заходи – наукою не вивчалось, а батьками забувалось.
Кожен із нас змінював свої «професійні смаки», мабуть, десятки разів тільки під час навчання у школі: дівчатка переважно мріють стати моделями, вихователями, вчителями, артистками, а хлопці – футболістами, боксерами, водіями, юристами, програмістами, дослідниками тощо. Багато залежить від популяризації самого фаху, престижу, попиту і його відповідності часу. Так, нерідко ми чуємо: ця професія «немодна», що говорить про її неактуальність і несучасність на ринку праці, а отже, й серед молоді.
Перед випускниками шкіл, коледжів, ліцеїв стоїть доросле завдання: справедливо зважити всі свої «за» і «проти» щодо вподобаного фаху, визначитися зі своїми інтересами, вміннями та обрати професійне майбутнє. Нерідко люди під час навчання у закладах вищої освіти починають усвідомлювати, що обраний ними напрям їм не під силу, або зовсім не такий, яким вони його собі уявляли. Тоді студенти губляться, розчаровуються, кидають навчання, отримують психологічні травми. Щоби якось утриматися на плаву дорослого життя, вони вимушені шукати будь-яку роботу, здебільшого (як показує практика) з низьким рівнем оплати праці та не найкращими умовами. Перебуваючи у постійному та вимушеному заробітку грошей, не отримуючи від цього жодного задоволення, людина деградує і псує свої найкращі роки, адже на творчість і кар’єру немає часу і натхнення.
Тож як обрати професію своєї мрії? Як не помилитись і прийняти правильне рішення у виборі своєї професійної стежки? Як зробити своє життя щасливим? Вихід є. Для цього існує три підходи: перший – поради, другий – профорієнтація закладів освіти і тестування, третій – внутрішнє «Я». Так, звичайно, у такому юному віці важливо прислухатися до порад батьків, оскільки, по-перше, вони – ті люди, які найбільше бажають вам добра і гарної долі, по-друге – мають досвід, і по-третє – постійно спостерігають за вами та вашими вміннями.
Другий підхід, на мою думку, найдоцільніший. Наприклад, зайшовши на сайт Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, ми отримуємо багато інформації для абітурієнта: це – рекомендації щодо ЗНО, підготовчі курси, освітні проекти, вступна компанія, проведення Дня відкритих дверей, презентація факультетів та відгуки студентів про навчання. Визначити свої професійні здібності, вподобання та інтереси під час вибору напрямку навчання допоможуть консультації фахівців Навчально-наукової психологічної служби, які проводять спеціальне тестування. Саме воно дає справедливі підстави для визначення професії свого майбутнього. Популярними на сьогодні є тести Дж. Холланда та Г. В. Резапкіної на визначення професійного типу особистості. Оцінивши свої вподобання та вміння, недоліки та успіхи, можна повернутися на сайт ХНУ до рубрики «Абітурієнт» і переглянути фундаментальні дисципліни, освітні програми, які передбачаються у ЗВО. Мої знайомі із задоволенням декілька разів пройшли тестування із профорієнтації, після чого визначились із напрямком навчання. Університет у виборі професії – унікальний освітній заклад, де здійснюється навчання за 115 спеціальностями та спеціалізаціями, він охоплює весь спектр сучасної класичної університетської освіти.
І на кінець, як зазначає перекладач Києво-Могилянської академії О. В. Годзула, обов’язково треба прислухатися до свого внутрішнього «Я», оскільки рекомендації, тести, інформація про ЗВО – це лише інструменти, що допомагають знайти покликання. Людина сама будує своє життя, сама є архітектором власної долі та успіху. Серед різноманіття голосів і вказівок важко почути свій голос, котрий эдиний знає, як воно має бути насправді.
Шашина Альона – студентка 5 курсу заочного відділення кафедри журналістики