9 квітня 2021 року відбулася прем’єра фільму «Громові сили». За жанровою приналежністю картина поєднує в собі пригодницьку комедію, фантастику та бойовик. Автором сценарію та режисером виступив Бен Фелкоун, відомий за проектами «Душа компанії», «Великий бос» та «Теммі». Фільм привертає увагу тим, що, зображуючи фантастичний світ супергероїв і суперзлодіїв, він відгукується на актуальні тренди сучасного суспільства.
Основна ідея фільму – жіноча дружба можлива. Особливо, якщо подружки разом захищають народ від монстрів. Протягом стрічки жінки могли розійтися при найменшій сварці або навіть непорозумінні. Однак, розуміючи, що на них лежить відповідальність за життя мільйонів громадян – героїні намагаються працювати злагоджено і без образ.
Сюжет нічим не відрізняється від інших фантастичних фільмів з супергероями. Віддалено нагадує комікс «Людина-павук», де головного героя – Пітера Паркера – вкусив павук, а в картині «Громові сили» було зроблено укол і – почалися фантастичні перетворення і не менш фантастичні пригоди.
Фільм розпочинається зародженням шкільної дружби між Лідією та Емілі. Шкільні подруги є цілковиті протилежності. Перша полюбляла випити, захоплювалась відеоіграми, слухала рок та працювала вантажницею. Друга – тиха спокійна відмінниця – стала вченим-генетиком.
На зустріч однокласників тихоня Емі не прийшла через шкільні цькування, тож Лідія вирушила до офісу давньої подруги. В очікуванні подружки Лідія попрохала її помічника принести їй випити і, поки той ходив, почала цікавитись обладнанням, що було в кабінеті: пробірки, комп’ютери з програмами для розробки вакцини, а особливо «масажним кріслом». Дівчина сіла в нього, натиснула кнопки і за секунду десятки голок укололи їй дослідну вакцину, яка надає суперсилу. Нарощуючи м’язову масу, Лідія стає супержінкою, якій під силу покарати мутантів, які сіють хаос у світі і суперсилу яких не можуть подолати звичайні люди.
До сценарію вплетені актуальні тренди. Перше, що впадає в очі: сценаристи нібито набили сюжет феміністичною ідеєю. Чоловіків у сценах можна помітити рідко, в кадрі присутні в більшості жінки: головні героїні – Лідія та Емілі, дочка Емілі – Трейсі, жінка-мутант – Лазер. Складається враження, що автори переплутали фемінізм з матріархатом.
По-друге, автори зробили акцент на бодіпозитивній ідеї. Красивих у кіношному розумінні, естетично довершених героїв (чи то пак героїнь) у стрічці не зустрінеш. Зовнішність героїв наближена до реального життя: усі мають зморшки, зайву вагу, акне, шрами тощо. Тож не варто переглядати кінофільм особам, що не поважають фемінізм та бодіпозитив. Через те, що в фільмі переліченого повно.
Не тільки ідеї бодіпозитиву чи фемінізму надають фільму актуальність. Фантастичні фільми завжди розглядалися як прогноз розвитку технологій. Імовірно через століття вчені зможуть розробити сироватку суперсили , якою будуть наділяти того, хто готовий захищати країну від суперзлодіїв. Інакше пройде мутація і наступні десятки покоління будуть народжуватись мутантами, які будуть сіяти хаос і знищать світ.
З мінусів фільму – недопрацьованість комп’ютерної графіки, що є досить дивним для такого кінематографічного гіганта, як Netflix. Особливо це помітно при вибухах: бомба величиною з валізу потрапила до штучного каналу і нанесла мінімум пошкоджень – розірвало цеглу та знесло ворота. А коли Лідія підіймала автобус, то на її руках і тілі були неправдоподібні тіні.
Помітні сюжетні сцени, у яких начебто шкутильгає логіка: коли вибухнула бомба, закладена бандою мутантів, Лідія залишилась цілою-неушкодженою. Звичайно, це нормально для супергеройки – якщо вже гинути, то на останніх хвилинах і так, щоб ні в кого не залишилося сумнівів – вона боролася до кінця! Але ж… На жінці не залишилось пошкоджень, вона встала та почала танцювати…
Проте насиченість модними толерантними мотивами не затьмарює головної консервативної цінності. Дружба – вічна вартість, яка йде через покоління, а тренди – це мода, що може скінчитись уже завтра. На прикладі наших героїнь можна побачити, як їх дружба розвивалась: вони сварились, мирилися, забували одна про одну на довгі літа. Зблизила їх тільки одна справа – допомога людям.
«Netflix» – це кінокомпанія, яка завоювала прихильників, славу та почесне місце серед кінофірм завдяки якісному контенту. Фільм «Громові сили» продемонстрував, що буває, коли кіноказку підміняють актуальні суспільні тренди. У підсумку – ні фантастики, ні толерантності. Хоча хто знає, можливо, то була пророча іронія майбутнього: «некрасиві» жінки і мутанти, від яких одні неприємності.
БОНДАРЕНКО Марина – студентка групи ЛЖ-11, 1 курсу спеціальності «Журналістика», у межах навчально-ознайомчої практики