Прийнято вважати, що немає сенсу заглиблюватись у вузьку тему, якщо не вивчив основи. Мовляв, навіщо тобі слухати лекцію про чорні діри, якщо ти навіть не розбираєшся у фізичних властивостях і хімічному складі небесних об’єктів? Швидше за все більшість думає так само. Але як круто, що ми живемо в 21 столітті і можемо руйнувати стереотипи – слухати і дізнаватися про те, що нам цікаво; не вивчати купу теоретичної інформації, щоб дістатися до того, про що так хочеться дізнатися; не відбивати інтерес термінологією, а залучатися за допомогою того, що сподобалося саме цієї хвилини.
25 травня о 15:15 НДІ астрономії ХНУ імені В. Н. Каразіна провів семінар «Чорні діри або об’єкти без горизонту подій?». Семінар проходив на платформі для відеоконференцій Zoom, а також транслювався на сторінці події у Facebook.
Приводом для доповіді стала видатна, зі слів доповідача, подія, що відбулася в далекому 1919 році, – у відкритому доступі опублікували матеріали групи вчених: була виявлена нова область простору-часу – імовірно чорна діра, об’єкт, що послужив основою для досліджень
Доповідачем семінару був Леонід Вєрозубов. Леоніда тема зацікавила, і він запросив матеріали досліджень з цієї області за всі роки: «Спустя два года, в двадцать первом году, вышла новая работа. Они работу продолжали, и вышла работа, которая внесла новый результат, и появились новые загадки» – говорить Леонід, гортаючи презентацію до наочних зображень.
«Вот это – изображение, которое появилось в двадцать первом году» – продовжує доповідач, показуючи зображення на слайді.
Далі на екрані нам показують на іншому слайді перший об’єкт і пропонують порівняти варіації одного і того ж простору.
У першому випадку чітко видно межу тіні і видно, що чорнота всередині об’єкта настільки ж чорна, як і простір зовні, а радіус досить чіткий.
«Если снова посмотреть на первое изображение, появляются два интересных нюанса: границы четкой тени нету, складывается впечатление, что ее вообще не существует. Видно, что яркость уменьшается, но очевидно, что она не станет такой же черной, как пространство. Вторая особенность в том, что “черная дама” имеет вот такую роскошную прическу». Усі астрофізики згодні з тим, що в цього об’єкта є магнітне поле. У чорної діри магнітного поля бути не може.
Захоплено розповівши основну частину, доповідач перейшов до теорії – для тих, хто не вникав у тему так глибоко. Ним було висловлено цікаву думку, що зображення показує нам об’єкт без горизонту подій, а теорію існування чорних дір варто переглянути. Доповідь тривала близько сорока хвилин часу – доповідачу явно було що нам розказати.
По закінченні презентації були питання «із залу для глядачів». Дмитро Станкевич попросив Леоніда відкрити восьму сторінку презентації: Дмитро: «мы как-то привыкли, что гравитационная энергия всегда отрицательная, а у вас минимум есть при всех массах, но при массе 39 (левый нижний квадрат) у вас почему-то положительная энергия». Леонід: «все зависит от отчета. Это вопрос не принципиальный, но спасибо за замечание, я это еще раз проверю».
До кінця конференції зібралося кілька незначних неточностей, які колеги обговорили між собою. Це свідчить про те, що навіть вчені із багаторічним стажем мали в такому форматі проблемні питання для обговорення. Обговорення було навіть цікавіше самої лекції – жваво, аргументовано і толерантно. Питань було мало, що свідчить про хорошу розкритість теми спікером.
До речі, прямий ефір можна подивитися в запису – у спільноті заходу на Facebook: https://www.facebook.com/watch/live/?v=3814769625294941&ref=watch_permalink
Юлія Палант – студентка 5 курсу заочної форми навчання спеціальності Журналістика