Маніпуляції та фейки є однією з проблем сучасного інформаційного простору. Вони чатують на кожному кроці та намагаються збити нас з пантелику. Тому одним із завдань журналіста є викриття маніпуляцій, що ховається у інформаційному контенті. З цією метою, з 22 по 25 листопада 2021 року, відбувся вебсемінар «Від дезінформації до фейків: декодування маніпулятивного контенту», організований Академією Української преси спільно з Фондом Фрідріха Науманна за Свободу. Власним досвідом у пошуку маніпуляцій у медіа поділились лектори: Альона Романюк, головна редакторка фактчекінгового проєкту «По той бік новин», та Андрій Юричко, журналіст, кандидат наук, викладач КНУ імені Тараса Шевченка.
Протягом чотирьох днів учасники вебсемінару дізнавалися про фейки з теоретичної та практичної точки зору. Що є метою їх створення, які є способи поширення фейків, як розрізняти їхні види та форми, які є алгоритми викриття і спростування неправдивої інформації, – саме про це розповідали лектори. Учасники вебсемінару на власному досвіді пересвідчилися у «підступності» фейків, завдяки запропонованим практичним завданням. Головними правилами поводження з будь-якою інформацією, за словами лекторів, є перевірка джерел її походження та встановлення мети її створення. Бо у кожний фейк закладений будь-який факт: правдивий чи неправдивий, який завдяки трансформації перетворюється на засіб маніпуляцій.
Кожна зустріч була продуктивною та інформаційно насиченою. Також варто відмітити доступність поданого матеріалу, що був зрозумілим як починаючому журналісту, так і більш «підкованому» – з великим досвідом роботи у медіа-галузі.
Сергієнко Ірина – студентка 1- го курсу магістратури заочного відділення спеціальності «Журналістика у межах виробничої практики