Американський журналіст Шон Томас, сьогодні – ведучий та репортер служби новин цілодобового інформаційного телеканалу «RussiaToday» (Москва) завітав до Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, щоб поділитися професійними секретами з майбутніми журналістами. Майстер-клас відбувся 23 листопада, його відвідали студенти не лише каразінського університету, а й політехнічного, педагогічного та архітектурного вузів міста, а також школярі, котрі планують вступати на журфак.
Майстер-клас Шон почав зі знайомства з учасниками, аби розуміти, хто прийшов його послухати, і далі говорити до кожного особисто. Спілкування відбувалося англійською через перекладача (журналіст працює в Росії більше 4 років, але російську знає лише трохи), проте більшість присутніх добре володіли англійською та вільно спілкувалися з американським журналістом.
Першу частину майстер-класу Шон Томас розпочав із розповіді про свій шлях у журналістику. «Коли я був школярем, мріяв стати репортером, – зізнається журналіст. – Потім вчився на актора, але я не шкодую. Все, що з нами відбувається, – на краще». Свій перший журналістський досвід Шон отримував на радіо, де працював диктором новин. Та одного разу зробив вдалий сюжет із місця пожежі, і йому запропонували роботу на телебаченні, а згодом Шон вже працював репортером в гарячих точках. З того часу теракти, природні катаклізми, катастрофи – його основна тематична спеціалізація.
«Коли ти знаходишся в гарячій точці, у тебе лише дві думки: вижити та виконати свою роботу», – розповідає Шон. Так, журналіст неодноразово вів репортажі з місць воєнних дій, ураганів, смерчів, пожеж, цунамі. Одного разу, за розповіддю Шона, він знімав наслідки урагану «Катріна» в одному з американських містечок та побачив страшну картину. На розваленому катастрофою пляжі лежала мертва дівчинка років п’яти із розкиданими в різні боки босоніжками. Це шокувало журналіста, та він був змушений виконати свою роботу і… сфотографував мертву дитину.
Шон зізнається, що такі випадки – справжнє потрясіння навіть для бувалого репортера. Для того, щоб не збожеволіти та не очерствіти, журналіст пише дитячі книги, які ще й власноруч ілюструє. «Так я даю вихід своїм емоціям», – зізнається Шон і додає: «Насправді, я й досі залишаюся дитиною, великою дитиною». У журналіста поки немає власної сім’ї, але є племінниця, для якої він тепер пише свої книжки. Одна з нових книжок дядька Шона вийшла у світ точнісінько в день її народження, на Хелоувін.
Шон Томас розповів, що на сьогодні об’їздив майже весь світ, потискав руку президентам Бушу та Обамі та Путіну, спілкувався з Джуліаном Асанжем (який деякий час співпрацював з «RussiaToday») та близькими Едварда Сноудена. У межах теми майстер-класу «Робота інформаційної служби в мультимедіа-середовищі» американський репортер намагався поділитися своїм досвідом і дав молодим журналістам низку цінних порад. Зокрема, зауважив, що сьогодні головна вимога до журналіста – універсальність, вміння швидко писати, бути гарним оповідачем. За його словами, кожен журналіст обов’язково має активно користуватися Twitter, Facebook та Instagram, щоб завжди бути в курсі останніх подій та відчувати себе частиною інформаційного світу, залишатися «в темі». «Під час польоту на Україну, я зайшов у Твіттер, ввів хечтег «Україна» – і ось: всі останні новини, як на долоні. Це дуже зручно», – розповідає Шон.
У другій частині майстер-класу Шон Томас відповідав на запитання. Слухачі розпитували журналіста про ритм життя журналіста, можливість сумістити роботу репортера та особисте життя, відмінності у специфіці роботи на радіо та телебаченні, сучасні джерела інформації та можливості їх успішного використання, про рівень розвитку американської журналістики, моральні аспекти професії. Спілкування гостя з аудиторією було проникливим і сповненим життєвих комічних історій, гумору, іронії. Шон намагався реалістично окреслити усі боки професії, її переваги та вади. Експресивність, постійний контакт із слухачем, виразна жестикуляція та незмінний smile – ось своєрідна манера Шона Томаса. Утім, Шон зізнався: за своєю натурою він інтроверт. Рідкі години відпочинку любить побути на самоті, хоча й без спілкування з людьми не уявляє свого життя. І це не лише професійна, а й особистісна потреба. Усюди, де він буває, охоче зав’язує контакти. Тож, й учасників майстер-класу Шон Томас запросив до професійного спілкування в соціальних мережах. «Додавайтеся в друзі! Я завжди радий мати контакти із представниками інших країн», – пояснив він.
Професійні порадивід Шона Томаса:
· Намагайтеся йти в ногу із часом: будьте присутніми в Facebook, заведіть собі Twitter, щоб завжди бути в курсі подій. · Слід бути дуже точним у передачі інформації. · Завжди пам’ятайте про відповідальність за те, що ви пишете чи говорите в своїх матеріалах. · Будьте готовими до того, що вас будуть критикувакти. · Слід прагнути до високого рівня загальних знань, адже ви не знаєте, про що доведеться писати наступного разу. · Навіть якщо ви почуваєтесь блискучим професіоналом у своїй справі – практикуйтеся й покращуйте свої здібності, самовдосконалюйтеся в темі, в якій працюєте.
|
Наприкінці зустрічі Шон Томас також не припинив бути оригінальним: роздаючи автографи усім бажаючим, він залишив у блокнотах своїх юних колег не підпис, а малюнки-шаржі на самого себе.
Євгенія Прорвіна, Дмитро Гребінник
[студенти 2 курсу відділення журналістики]
Допомагали юнкори:
Олена Христофорова, Анастасія Водолазська,
Вікторія Пупій
[слухачі Школи-студії репортерської майстерності «Юнкор»]